Wednesday, December 5, 2012


 
  

Haradinaj e do postin e kryeministrit menjëherë

18:27 / 5.12.2012
 178  0 
 
Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se oferta e tij për bashkëqeverisje me Partinë Demokratike të Kosovës, është që ai të ketë postin e kryeministrit.
Pak ditë pas kthimit nga Gjykata Ndërkombëtare për krime lufte e cila e shpalli atë të pafajshëm, në intervistë për “Zërin e Amerikës” , Haradinaj ka folur për zhvillimet në Kosovë përfshirë edhe mbështetjen e tij për procesin e bisedimeve me Serbinë.
Ai i ka vlerësuar dy marrëveshjet e arritura në takimin e djeshëm në Bruksel ndërmjet kryeministrit Hashim Thaçi dhe atij serb, Ivica Dacic.
“Marrëveshjet i shoh si avancim në drejtim të normalizimit të marrëdhënieve dhe kuptohet se është ndihmesë në përgjithësi për zhvillimet bilaterale Kosovë- Serbi por edhe për regjionin”, tha ai. 
Pa paragjykuar epilogun e bisedimeve, Hardinaj mendon se “është mirë të materializohen të arriturat e deritashme, marrëveshjet që janë realizua dhe njëkohësisht të punohet edhe për tema të tjera që kanë mbetur të hapura”.
Ndërsa në fund të bisedimeve ai pret një normalizim i raporteve mes Kosovës dhe Serbisë dhe njëkohësisht do të ndodhë një avancim në funksionalizimin e brendshëm të Kosovës, ku Kosova do të mund të bëjë më shumë për qytetarët e vet në veri.” Pra, edhe një mundësi e qasjes më të afërt për qytetarët ne veri”.
Ndërsa, duke folur për afrimin e tij me kryeministrin Hashim Thaçi, ai thotë se është afruar me temën “në radhë të parë, kjo ka qenë qëllimi ynë”.
“Në këtë ofrim që është ndaras nga ofrimi për temën e veçantë, ne ofrojmë me marrë përgjegjësitë për të qeverisë me vendin, përfshirë edhe vetveten për përgjegjësinë e parë në qeverisje. Është një projekt ideor. Ende nuk ka ndodhë konkretizim apo ulje për ta shqyrtuar këtë projekt, por do të ndihmojmë që të ndodhe dhe shpresojmë që të ndodhë”.
Ai ka thënë se qysh tash synon të marrë postin e kryeministrit.
“Arsyeja është se deri në zgjedhje do të mund të bëhej shumë punë, me ndihmue që trendët prej tash deri në zgjedhje të jenë të mira. Me e përmirësue kualitetin e qeverisjes në përgjithësi por edhe për të ndihmuar për një proces zgjedhor më kualitativ kur ndodhë, meqë kemi pasur defekte në procesin e shkuar zgjedhor. Pra është një investim që bëhet tash që do të pasojë me zgjedhje dhe pas zgjedhjeve”, ka thënë Haradinaj.
Lideri i AAK-së, nuk ka mundur të konfirmojë nëse Thaçi do të ishte i gatshëm t’ia linte postin e kryeministrit.
“Nuk mund ta konfirmoj meqenëse nuk e kemi diskutuar dhe shtjelluar deri në fund. I mbetet të ardhmes me u pa. Por, ne rast se do të ndodhte, atëherë ajo që është me rëndësi, do të krijohej një situatë e re dhe një nisje e re edhe për Kosovën besoj e mirë”, tha Haradinaj, duke potencuar se ditëve në vijim mund të ketë një rezultat konkret në këtë drejtim. /Telegrafi/
 
Nipi i Berishës, Dritan Berisha,
Oficer i Kontaktit në
Kancelarinë Konsullore në
Romë.
Daja i dhëndrit të Sali Berishës,
Bashkim Bekteshi, Konsull i Përgjithshëm në Bari.
Gruaja e Halim Kosovës, MPJ.
Vajza e Avni Ponarit INSIG
(Sigal) Vjenë.
Djali i dajës së Ilir Metës,
Dashnor Dervishi, ambasador në Athinë.
Miku i Ilir Metës, Sami Shiba,
Ambasador në Rumani.
Nipi i Spartak Brahos, Shkëlzen
Macukulli, Poloni.
Gruaja e Rahman Selmanllarit, Suela Selmanllari, Ministria e
Jashtme.
Motra e Aleksandër Frangajt,
Majlinda Dodaj, Romë, Vatikan.
Baxhanaku i Fahri Balliut, Altin
Kodra, ambasador në Turqi. Ridi Kurtezi, ambasador në
Katar, i propozuar nga LSI.
Elida Petoshati, Ambasadore në
Kanada, e propozuar nga LSI.
Mira Hoxha, ambasadore në
Hungari, propozuar nga LSI. Djali i avokatit të Lulzim
Bashës, Mirgen Nikaj, Ministria e
Jashtme.
Vëllai i Jozefina Topallit, Gjon
Çoba, Konsull në Milano.
Dhëndri i Jozefina Topallit, Luis Ejlli, Paris.
Gruaja e Arjan Starovës, Teuta
Starova, Londër.
Gruaja e Sherefedin Shehut,
Dashuri Shehu, Drejtore e
Auditit në MPJ. Kunata e Azem Hajdarit, Albana
Hasanaj, Nju Jork.
Vajza e Azem Hajdarit, Romina
Hajdari, Ministria e Jashtme.
Vajza e Ali Spahisë, Nausika
Spahia, Konsulle e përgjithshme në Milano (Nënshtetësi e huaj,
kundraligjshme).
Gruaja e Aldo Bumçit dhe vajza
e Safet Zhulalit, Ilda Zhulali,
Drejtore në Ministrinë e
Jashtme. Vajza e Agim Shehut, Alma
Shehu, Vjenë.
Vajza e Ilir Banos, Albana Bano,
Ministria e Jashtme.
Vajza e Jemin Gjanës, Lorena
Gjana, Kosovë. Kunata e Fatmir Mediut, Nju
Jork.
Djali i Fatos Bejës, Sokol Beja,
Ministria e Jashtme.
Vajza e Ismail Kadaresë,
Besjana Kadare, Ambasadore në Paris (UNESCO).
Djali i Vladimir Kristos (Gjykata
Kushtetuese), Olsi Kristo,
Bruksel.
Vajza e Rajmonda Bulkut,
Athinë. Vajza e Shpresa Becaj (Gjykata
e Lartë), Austri.
Djali i Neritan Cekës, Egin Ceka,
Austri.
Vëllai i Arjan Çanit (Zonë e
Lirë), Alket Çani, Paris. Vëllai i Gerti Bogdanit (PD),
Albjon Bogdani, Ministria e
Jashtme.

Nipi i Berishës, Dritan Berisha,
Oficer i Kontaktit në
Kancelarinë Konsullore në
Romë.
Daja i dhëndrit të Sali Berishës,
Bashkim Bekteshi, Konsull i Përgjithshëm në Bari.
Gruaja e Halim Kosovës, MPJ.
Vajza e Avni Ponarit INSIG
(Sigal) Vjenë.
Djali i dajës së Ilir Metës,
Dashnor Dervishi, ambasador në Athinë.
Miku i Ilir Metës, Sami Shiba,
Ambasador në Rumani.
Nipi i Spartak Brahos, Shkëlzen
Macukulli, Poloni.
Gruaja e Rahman Selmanllarit, Suela Selmanllari, Ministria e
Jashtme.
Motra e Aleksandër Frangajt,
Majlinda Dodaj, Romë, Vatikan.
Baxhanaku i Fahri Balliut, Altin
Kodra, ambasador në Turqi. Ridi Kurtezi, ambasador në
Katar, i propozuar nga LSI.
Elida Petoshati, Ambasadore në
Kanada, e propozuar nga LSI.
Mira Hoxha, ambasadore në
Hungari, propozuar nga LSI. Djali i avokatit të Lulzim
Bashës, Mirgen Nikaj, Ministria e
Jashtme.
Vëllai i Jozefina Topallit, Gjon
Çoba, Konsull në Milano.
Dhëndri i Jozefina Topallit, Luis Ejlli, Paris.
Gruaja e Arjan Starovës, Teuta
Starova, Londër.
Gruaja e Sherefedin Shehut,
Dashuri Shehu, Drejtore e
Auditit në MPJ. Kunata e Azem Hajdarit, Albana
Hasanaj, Nju Jork.
Vajza e Azem Hajdarit, Romina
Hajdari, Ministria e Jashtme.
Vajza e Ali Spahisë, Nausika
Spahia, Konsulle e përgjithshme në Milano (Nënshtetësi e huaj,
kundraligjshme).
Gruaja e Aldo Bumçit dhe vajza
e Safet Zhulalit, Ilda Zhulali,
Drejtore në Ministrinë e
Jashtme. Vajza e Agim Shehut, Alma
Shehu, Vjenë.
Vajza e Ilir Banos, Albana Bano,
Ministria e Jashtme.
Vajza e Jemin Gjanës, Lorena
Gjana, Kosovë. Kunata e Fatmir Mediut, Nju
Jork.
Djali i Fatos Bejës, Sokol Beja,
Ministria e Jashtme.
Vajza e Ismail Kadaresë,
Besjana Kadare, Ambasadore në Paris (UNESCO).
Djali i Vladimir Kristos (Gjykata
Kushtetuese), Olsi Kristo,
Bruksel.
Vajza e Rajmonda Bulkut,
Athinë. Vajza e Shpresa Becaj (Gjykata
e Lartë), Austri.
Djali i Neritan Cekës, Egin Ceka,
Austri.
Vëllai i Arjan Çanit (Zonë e
Lirë), Alket Çani, Paris. Vëllai i Gerti Bogdanit (PD),
Albjon Bogdani, Ministria e
Jashtme.

Mbreti Zog

Mbreti Zogu I, ne kohen kur ishte President.
Lindi më 8 Tetor 1898, në Burgajet- Mat, në një kështjellë të ndërtuar rreth shekullit të XV.

 Titulli:

 Naltmadhnia e Tij Zog I, Mbret i Shqiptarëve.

 Shpallja Mbret i Shqiptarëve:

 Ishin vitet 20, Shqipëria po kalonte kriza të thella politike dhe stabiliteti politik i vendit ishte i paqëndrueshëm, mbas një propozimi të bërë nga disa deputetë, parlamenti vendosi që të merrte në shqyrtim regjimin shtetëror. Mbas zgjedhjeve të parakohshme më 25 Gusht 1928, u propozua ndërrimi i formës së qeverisjes, u formua komisioni i statutit, i cili propozoi ndërrimin e formës së regjimit nga republikë në monarki. Ky propozim u hodh në votim më 30 Gusht 1928 dhe Asambleja Kushtetuese proklamoj Shqipërinë Mbretëri Demokratike Parlamentare të Trashëgueshme. Më 1 Shtator 1928 Asambleja Kushtetuese proklamoj:
Mbret Të Shqiptarëve nën emnin Zog I, birin të dalun prej gjinit të vet SHPËTIMTARIN E KOMBIT “AHMET ZOGUN” i zbritun prej familjes së famshme “ZOGU”.
 Pas kësaj proklamate, parlamenti formoi një komision i cili do ti komunikonte Naltmadhnisë së Tij, vendimin dhe do ti ofronte Fronin Mbretëror . Mbasi e pranoi fronin, Naltmadhnia e Tij Zog I, Mbret i Shqiptarëve bëri betimin mbi Biblën dhe Kuranin. Ai u betua:
“Unë Zogu, Mbret i Shqiptarëve, në çastin në të cilin po hudh kambën mbi Thronin e Mbretnis Shqiptare dhe po marr në duer Pushtetin Mbretnuer, betohem përpara fuqisë së Zotit me mbajtë Bashkimin Kombëtar, Indipendencën e Shtetit dhe Tokat. Betohem edhe të mbahem besnik ndaj Statutit dhe të veproj mbas pikave të tij dhe mbas ligjëve që ndodhen në zbatim, duke pasë parasysh kurdoherë të mirën e popullit. Zoti më ndihmoftë”.
Mbreti Zog I ne Vjene.

Aktiviteti politik:

 Me 20 korrik 1912 NMT Zog I, u nis nga Stambolli për në Shqipëri. NMT Zog I, sapo u kthye në Mat nga studimet në Turqi, filloi përgatitjet për të përballuar një sulm të mundshëm nga fuqitë ballkanike. Ai kishte rreth 8 000 burra të armatosur nën kryesinë e parisë e që do t’i drejtonte vetë. Më 28 Nëntor 1912, Më 28 Nëntor 1912, në shpalljen e pavarësisë në Vlorë nga Ismail Qemal Bej Vlora, Matin, Dibrën dhe Mirditën do ta përfaqësonte NMT Zog I, i cili kryesonte delegacionin prej 26 krerësh të shquar të këtyre trevave. Pas përfundimit të Kuvendit Ai u kthye në vendlindje, ku organizoi mbrojtjen e krahinave të Matit dhe Dibrës nga sulmet e hordhive serbo-sllave. Në Mat Ai kishte depozituar shumë armatime dhe municione, për të cilat kishin nevojë të ngutshme kryetarët e Kosovës e të Dibrës, të cilët vinin në Mat për t’u furnizuar.
Kësisoj, Mati sërish u bë qendra politiko-ushtarak i Shqipërisë dhe bijtë e kësaj treve jo vetëm që nuk i braktisën të ardhurit, por i pritën dhe i mbajtën ngrohtësisht në familjet e tyre. Në konferencën e ambasadorëve në Londër, shteti i cili mbështeti fuqimisht Shqipërinë ishte Austro-Hungaria. Kjo e fundit kërkonte të formonte një shtet të fortë me pozita të fuqishme gjeopolitike duke përfshirë pjesët të cilat do ti shkëputeshin Shqipërisë më vonë si Kosova, Çamëria pjesët në Mal të Zi dhe Maqedoni. Si pasojë e një kundërshtimi të madh të Rusisë dhe të shteteve të tjera ballkanike, Konferenca pranoi një zgjidhje kompromisi, duke njohur pavarësinë por duke e shtyrë njëkohësisht për një periudhë të mëvonshme diskutimin e çështjes së kufijve, deri më 1913, kur ajo Padrejtësisht bëri copëtimin e Shqipërisë dhe la jashtë trungut amë Kosovën, Çamërinë, Plavën dhe Gucinë.
Në pikëpamje të formës së regjimit Konferenca e shpalli Shqipërinë “principatë autonome”, u garantua asnjanësia, kontrolli i administratës civile si dhe buxheti i ishin ngarkuar një komisioni ndërkombëtar, të përbërë nga një delegat shqiptar dhe nga përfaqësues të gjashtë Fuqive të Mëdha. Konferenca zgjodhi një princ gjerman për fronin shqiptar, ai ishte Wilhelm Wied, një princ protestant, nipi i madh i perandorit Wilhelm II i Gjermanisë.
Mbreti Zogu. viti 1920, ne Kongresin e Lushnjes
Lufta e Parë Botërore e gjeti Naltmadhninë e Tij, Mbretin Zog I në Mat si nje komandant te provuar ne beteja dhe fitore te realizuar nga drejtimi me guxim, me koncepte te qarta taktike dhe mendim strategjik te orientuar drejt. Per kete emer dhe pervoje luftarake, komandanti i trupave ushtarake austriake August Von Kral, i kerkoj zyrtarisht Ahmet zogut qe ta vinte ne dispozicionin e Tij grupimin ushtarak Shqiptar, duke i premtuar graden e kolonelit. Ahmet Zogu u pergjigje: “Fuqine e kam gati...veçse kurre nen komanden e nje koloneli te huaj...Do punoj ne emer te Shqiperise... Më 3 Mars 1916, Ahmet bej Zogu thërret Kongresin Kombëtar në Elbasan, për të diskutuar mbi fatet e Shqipërisë.
Në vitin 1919 Shqipëria rrezikonte realisht copëtimin territorial në favor të fqinjëve shovenë. Në këto rrethana, nën ndikimin e vokacionit dhe formimit të lartë atdhetar, Ahmet bej Zogu rikthehet në aktivitetin politik, duke kërkuar mbajtjen urgjente të një kongresi kombëtar, për të institucionalizuar dhe organizuar mbrojtjen e fateve të atdheut dhe shqiptarëve, kongres ky që u mbajt në Lushnje nga 21-31 janar 1920, e që u sigurua ushtarakisht prej Tij me 9 mijë luftëtarë. Pas përfundimeve të Kongresit që miratoi edhe Qeverinë e re të vendit, Ahmet bej Zogu u emërua Ministër i Brendshëm ne moshen 25 vjecare.
Më 2 dhjetor 1922 për herë të parë emërohet kryeministër. Në këtë post, Ahmet bej Zogu ishte i pari që nisi punën për hartimin e ligjeve organike të ministrive. Për këtë qëllim ai ngriti grupet e ekspertëve me nga 2 përfaqësues për çdo ministri. Më 23 shkurt 1924, për shkakun se Zogu me anë të një koalicioni me indipendentistët siguroi një shumicë të re, opozita i organizoi një atentat brenda Kuvendit Kushtetues.
Mbreti Zogu I
Zogu plagoset dhe jep dorëheqjen. Situata politike dhe e rendit acarohet dhe vendi nis të destabilizohet. Në maj – qershor 1924 opozita organizon një Grusht Shteti. Qeveria “Vrioni” që u rrëzua më 10 qershor 1924, e kishte emëruar ditët e fundit të saj në detyrën e Komandantit për shtypjen e Grushtit të Shtetit në Veri. Në qershor 1924, për të mos i dhënë shkas gjakderdhjes, anarkisë totale dhe luftës civile, Zogu largohet nga Shqipëria në Perëndim, nëpërmjet Jugosllavisë. Gjykata politike e kundërshtarëve të tij politikë, e dënoi me “Vdekje, në mungesë”.
King Zog and Queen Geraldine
Në dhjetor 1924, me vendim të qeverisë “Vrioni” dhe me përkrahjen e Fuqive të Mëdha, Zogu riktheu legjitimitetin e Qeverisë dhe të pushtetit legjitim të dalë nga zgjedhjet parlamentare të tetor-dhjetorit të vitit 1923 dhe të rrëzuar me rebelim antikushtetues në qershor të vitit 1924. Më 6 janar 1924, Këshilli i Naltë e dekreton kryeministër dhe ministër të Brendshëm. Më 21 janar 1924 Kuvendi Kushtetues shpalli “Republikën Shqiptare”.
Dhjetë ditë më vonë, Ahmet bej Zogu u zgjodh nga Kuvendi Kushtetues “Kryetar i Republikës”, duke qenë në të njëjtën kohë edhe kreu i pushtetit ekzekutiv. Gjatë kësaj kohe Ahmet Zogu rivendosi stabilitetin dhe mundësoi nënshkrimin e marrëveshjeve të rëndësishme ekonomike, politike e ushtarake, çka forcoi ndjeshëm pozitat e Shqipërisë.
Më 1 shtator 1928 Asambleja Kushtetuese e shpalli Presidentin Ahmet Zogu “Mbret të Shqiptarëve”. Mbreti Zog I Mbret i Shqiptarëve mori përsipër barrën e rëndë të reformimit të plotë të kuadrit ligjor, të institucioneve dhe të jetës së vendit. Në këtë kuadër u miratua Statuti Themeltar i vitit 1928. U miratuan Kodi Civil, ai Tregtar, etj. U miratuan ligje të tilla si ato për “reformën agrare”, “heqjen e ferexhesë”, etj.. Mbreti Zog nxiti ndërtimet botore në vend, rritjen e mirëqënies, zhvillimin e tregtisë, balancimin e bilanceve tregtare, shkollimin e brezit të ri, përgatitjen e inteligjencës në universitetet perëndimore, etj..

Largimi I NMT Mbretit Zog I:

 Më 9 prill 1939, duke mos pranuar kushtet e pushtimit fashist, largohet nga Shqipëria me vendimin e palamentit në Perëndim, për të kontaktuar zyrtarisht me kanceleritë perëndimore dhe për të përgatitur rezistencën ushtarake kundër pushtimit, si dhe për të organizuar qeverinë legjitime shqiptare në mërgim dhe për të drejtuar me anë të saj të gjitha operacionet zyrtare dhe ato politike e ushtarake.
Gjatë shpërnguljes së detyruar nga atdheu: Më 10 Prill 1939 vendoset në Greqi dhe fillon organizimin e rezistencës së armatosur si dhe funksionimin e qeverisë; Më 3 Maj 1939 mbërrin në Turqi, ku pritet nga autoritet më të larta të vendit dhe nga shqiptarët; Më 30 Qershor 1939 niset për në Europë; Më 2 Korrik 1939 mbërrin në Rumani, ku pritet nga Mbreti Karol i Rumanisë; Më 15 Gusht 1939 mbërrin në Paris, ku akomodohet në Rezidencën e përkohshme Mbretërore dhe fillon kontaktet zyrtare me autoritetet më të larta të Francës. Më 22 Qershor 1941 mbërrin në Britani, ku pasi fillimisht u akomodua në Hotelin “Ritz” më vonë merr me qira një vilë banimi në Parmoor.
Familja Mbreterore ne Vilen Mbreterore ne Durres. Mbreti Zogu I, Nena Mbretereshe Geraldine, dhe motrat e Mbretit Zog.
Qëndroi në Mbretërinë e Bashkuar deri në përfundim të luftës. Më 18 Mars 1946 vendoset në Egjipt, pas një ftese dashamirëse qëndrimi dhe akomodimi të garantuar zyrtarisht nga Mbreti Faruk i Egjiptit. Më 29 Gusht 1955 mbërrin në Francë dhe fillimisht vendoset në Paris, por vonë Familja Mbretërore akomodohet në Kanë.

Vdekja:

 Ndërroi jetë në spitalin “Foch” të Parist, më 8 Prill 1961.
Më 17 nëntor 2012, shteti Shqiptar organizoi një ceremoni zyrtare për kthimin e eshtrave të Mbretit Zog në Atdhe, në Mauzoleumin e Familjes Mbretërore ne Tiranë.

Të afërm dhe miq pyetën veten se ç'e shtynte Lef Nosin me u marrë me politikë në moshën 70-vjeçare... në nji farë mënyre Lefi u kishte dhanë përgjigje këtyne pyetjeve në nji bisedë me mikun e tij, Hafiz Musa Basha: "Çunat janë të rinj, serbi ua ka me hile...".

Nga dëshmitë e stërnipit, Skënder Kosturi
______
Ditët e fundit të Lef Nosit (fotoja e paraqet në gjyq)

“… Në tetorin e vjetit 1944.
Antarët e Këshillit të naltë (Regjencës) mbasi kishte përfundue sundimi i tyne i 100 ditve, tue pa se tashma nuk çante kryet për ta kurrnji shqiptar e lëshuen Tiranën dhe kërkuen strehim të përkohshëm në Kuvendin Françeskan, Mehdi Frashëri, më duket se u bashkue me ushtritë gjermane dhe iku, Át Anton Harapi tha se do t’ishte marre me ikë e me e lanë popullin e vorfën vetëm, se duhej dekë në Shqipni. Pregatiti nji strofull diku ndër male të Dukagjinit. Ndërsa Lef Nosi, nji zotni i mbajtun që nuk e kishte shokun ndër shqiptarë, nuk tundej fare: Un – thonte, nuk i kam keq kurrkuj: gjithmonë në jetën time kam bâ veç mirë, prandaj as komunistat, as kurrkush tjetër nuk kanë pse më kërkojnë llogari, dhe vazhdonte i qetë tue kontrollue koleksjonin e fundit të pullave të postës, e me nji lente të madhe kqyrte a kishin dalë mirë e kjartë germat e vulave postare ma të fundit. Por tue kenë se Kuvendi Françeskan zakonisht i kishte dyert e hapuna gjithmonë hinte e delte gjithkush, Át Frano Kiri, që kish marrë përsipër me i sigurue jetën e hoq prej andej e e dërgoi në Kolegjë, ku përveç Át Marin Sirdanit, Át Daniel Gjeçajt, fëmijëve dhe nja tre katër kujdestarëve nuk sillej kush tjetër. Aty Lefi ndeji qetësisht deri që filluen kontrollet e partizanve. Por kur kontrollet u shpeshtuen së tepërmi Lefi nuk mund i duroj ma dhe i kërkoi Át Franit që ta dërgonte te Át Antoni: ata të dy ishin të lidhun me nji miqsi të madhe njani me tjetrin. At Frani u përpoq me ia ba të ditun veshtirsitë e mëdha të këtij veprimi, jo vetëm se të gjitha rrugët kontrolloheshin prej partizanve, por edhe pse vetë jeta e malsisë në atë dimën ishte e padurueshme. Por Lefi mendonte se atje ndër malsi do të kishte ma shumë liri e ma pak frigë. Përcjellja e tij ndër malet e Dukagjinit kje nji aventurë e tillë që sikur Lefi ta kishte lexue në ndonji roman do të kishte bërtitë me vedi: ‘E pamundun! Fantazia e autorit asht tepër e ngarkueme’. Tue pa se ai nuk mund t’i përshtatej në kurrfarë mënyre jetës parahistorike të shpellave, e dërguen në katundin Kir me jetue bashkë me nji frat tjetër edhe ma plak se ai. Por aty u kuptue prej gjithkuj se nuk ishte frat: ai i pvetëte ata me naivitet për orenditë kishtare se shka ishte ky send e shka ishte ai tjetër. Prandej, për me u shpëtue ndjekjeve e terrorit, simbas kërkesës së tij, u desht edhe nji herë me kalue qafa malesh, lugina, lumenj e fusha deri që e dorzuen te nji mik i veti në Tiranë. Kaq dij un prej gojës së At Frano Kirit. Ndërkaq At Antoni vazhdonte me jeten e shpellave të Pultit…”.

Dritan Abazoviqi mbron Ulqinin,kurse Gjukanoviqi antishqiptar

DECEMBER 5, 2012   |
Dritan Abazoviq Dritan Abazoviqi mbron Ulqinin,kurse Gjukanoviqi antishqiptar  Në mbledhjen e Kuvendit të Malit të Zi  debatoi edhe deputteti më i ri i kuvendit Dritan Abazoviqi ku rreptë e kritikojë qeverin e re me kryeministrin aktual Millo Gjukanoviq.
Ja pra edhe eksozeja ESKLUZIVE e Dritan Abazoviqit.
Në mbledhjen e djeshme të Parlamentit Mali të Zi, gjatë diskutimit mbi ekspozenë e mandatarit, deputeti Dritan Abazoviq fajësoi Kryeministrin e ri Millo Gjukanoviq për gjendje të pa kënaqshme të pakicave, duke thënë:
“Ju keni bërë që zonat dhe vendet ku jetojnë pakicat të jenë më të pazhvilluarat në këtë shtet, keni bërë që nga popujt pakicë kemi më së shumti emigrues, dhe në fund, për fat të keq të bashkatdhetarëve të mi, ju fituat përkrahjen e tyre pa rezervë për të formuar qeverinë e re edhe pse ndoshta as nuk e kërkuat. Shpërblimi juaj ndaj tyre ishte që ju nuk e keni parë të udhës që asnjë shqiptarë ta kandidoni për ministër”, tha Abazoviq.
Duke u drejtuar qytetarëve në shqip ai tha që Kryeministri i ri ka tregu politikë antishqiptare dhe mbas 15 viteve nuk i dha mandat asnjë ministri shqiptar.
“Qytetarë të nderuar, pse ndodhi kjo Ju duhet të pyesni partitë shqiptare të cilët e përkrahën këtë Qeveri, por të jeni të bindur që ky person nuk mund ti plotësoj premtimet që ka dhënë”, vlerësoi Abazoviq.
Ai e cilësoi Kryeministrin e ri si personin më përgjegjës për ngecje ekonomike dhe morale të shtetit, duke shtuar:
“Të gjitha privatizimet e juaja ishin të gabuara dhe ju i shitët resurset shtetërore. Ju shkatërruat turizmin duke ja filluar nga Ulqini, qyteti nga i cili vi un, si dhe të gjithë qytetet përreth. Ju keni vendosur pranga në formë të kufijve të Mirave Detare  dhe ju nuk i ktheni qytetarëve pronën. Ju nuk i jepni komunat që i premtuat edhe pse qytetarët kanë të drejtë ti kenë”, përfundoi Abazoviq.

ne festat e fundvitit shqiptaret jan me te knaqur se asnje her tjeter